Ledenbijeenkomsten
Voor de zomervakantie hebben FNV en CNV een gezamenlijke ledenbijeenkomst georganiseerd over de pensioenonderhandelingen bij Huntsman. Zie de nieuwsbrief van 18 juni voor de oproep en achtergrondinformatie. Naast het geven van een update, was het doel om met jullie een standpunt vast te stellen op het onderdeel compensatie. Allereerst willen we vermelden dat we tevreden zijn over de opkomst. Niet alle leden vallen onder de DB-regeling, en er zijn daarnaast collega’s die niet veel direct belang meer hebben bij deze discussie, maar de betrokkenheid lijkt dus groot te zijn.
Let op: dit geldt nadrukkelijk voor de mensen die een DB-regeling hebben bij Pensioenfonds Huntsman, dat zijn werknemers in dienst vóór 2016.
Merge Huntsman / Olin
Kort besproken bij de bijeenkomst was de aanstaande fusie tussen Huntsman en Olin. Welk effect zal dit hebben, o.a. op het pensioenvraagstuk? Betekent dit dat invaren – wat altijd de voorkeur is geweest van de van de bonden – nu wel weer bespreekbaar is? Wij kunnen niet inschatten of dit de situatie dusdanig wijzigt, maar het is niet meer dan logisch dat de vragen (opnieuw) gesteld worden. We hebben deze dan ook neergelegd bij Huntsman.
Compensatie
Zoals eerder aangegeven, liggen we het op het compensatie-vraagstuk nog ver uit elkaar.
Bij de ledenbijeenkomst is het voorstel vanuit Huntsman naast het tegenvoorstel vanuit de vakbonden gelegd. Huntsman wil de berekening van de compensatie maximeren, en daarnaast de uitkering over een langere termijn uitkeren. FNV en CNV willen de berekening maken tot pensioenleeftijd en deze vervolgens in 10 jaar uitkeren.
Met name voor de medewerkers jonger dan 55 a 50 jaar kan dit een groot verschil opleveren.
Er is duidelijk door de achterban uitgesproken dat het voorstel van de vakbonden redelijk is en zelfs behoorlijk coulant is richting Huntsman. Met andere woorden: jullie vinden dit een meer dan acceptabel tegenvoorstel.
Daarnaast is door jullie uitgesproken dat een medewerker bij een gedwongen ontslag, bijvoorbeeld door een reorganisatie, recht heeft op uitkering van het resterende compensatiebedrag ineens. Er moet daarom een clausule worden toegevoegd die deze garantie aan de medewerker biedt.
Op beide punten is door jullie geen ruimte gegeven om hier in negatieve zin van af te wijken.
Boodschap is helder
De boodschap is daarmee helder en in onze ogen niet meer dan fatsoenlijk. Een bedrijf als Huntsman moet wat ons betreft zuinigheid niet boven de welverdiende pensioenrechten van zijn medewerkers plaatsen.
Huntsman krijgt tot eind september de tijd om op ons (tegen)voorstel te reageren.
We zullen jullie vanzelfsprekend op de hoogte houden.
Mede namens Ernst van den Berg (FNV) Doris van der Meer
André Kramer
CNV Bestuurder
M: 06 4162 9535
E: a.kramer@cnv.nl