Eindbod werkgevers onderhandelingen cao Tuinzaadbedrijven

Op woensdag 3 december 2025 was de vierde onderhandelingsronde met de werkgevers over jouw nieuwe cao. We hebben onze voorstellen en argumenten opnieuw toegelicht, maar de werkgevers blijven vasthouden aan hun eigen standpunten. Vooral het loonbod, het niet willen bespreken van bijna al onze voorstellen en het weigeren van een 80/90/100-regeling (80% werken, 90% loon en 100% pensioenopbouw) blokkeren het overleg. We zijn er niet uitgekomen. Het gat is simpelweg te groot. Daarom leggen we het eindbod negatief voor aan onze leden.

Werkgevers blijven vasthouden aan raam-cao

De werkgevers weigeren het merendeel van onze voorstellen inhoudelijk te bespreken. Zij verschuilen zich achter de zogenaamde ‘raam-cao’, waarbij bedrijven samen met hun eigen OR afspraken moeten maken. Dit zorgt voor grote verschillen tussen bedrijven, verzwakt de sector-cao en vergroot de ongelijkheid tussen werknemers.

Loonbod is ondermaats

Ook het loonbod is teleurstellend, dit doet geen recht aan de werknemers. Werkgevers bieden voor een cao van twee jaar slechts:
  • 1 januari 2026: +2,5%
  • 1 januari 2027: +2,5%

Dit is minder dan de inflatie van november 2025 (2,9%), terwijl de lonen de afgelopen jaren al achterbleven bij de stijgende kosten. Daarbij ontbreekt een extra beloning bovenop compensatie voor de inflatie, terwijl de sector financieel juist goed draait.

Ondanks dat werkgevers erkennen dat koopkracht belangrijk is, vinden zij onze looneis van 5% voor één jaar te hoog. Tegelijkertijd zeggen zij wél te willen investeren in Research & Development, maar niet in hun medewerkers.

Door het lage loonbod, het ontbreken van kwalitatieve afspraken én het weigeren om onze voorstellen te bespreken, zijn de onderhandelingen vastgelopen.

Wat staat er verder in het eindbod?

Overwerk voor deeltijders gelijkgetrokken
Het onderscheid tussen voltijd- en deeltijdmedewerkers bij overwerk vervalt. ‘Meerwerk’ en lid 2 zijn uit de tekst gehaald. Dat betekent dat deeltijders voortaan dezelfde overwerktoeslag krijgen als voltijders zodra zij hun eigen dienstrooster overschrijden.

Nadelige wijzigingen bij arbeidsongeschiktheid
De voorgestelde wijzigingen in artikel 35 pakken ongunstig uit voor twee groepen medewerkers:
  • medewerkers die minder dan 35% arbeidsongeschikt zijn;
  • medewerkers die boven het maximumdagloon verdienen en 35-80% arbeidsongeschikt zijn.

Voor medewerkers met een salaris boven het maximale premieloon (zoals bedoeld in artikel 17, lid 1, van de Wet financiering sociale verzekeringen) stelt de werkgever wel een aanvullende verzekering beschikbaar, maar de volledige kosten hiervan komen voor rekening van de werknemer.

Voor medewerkers die minder dan 35% arbeidsongeschikt zijn en momenteel een aanvulling ontvangen, vervalt deze aanvulling vanaf het zesde jaar. Wel komt er een overgangsregeling voor medewerkers die tot het einde van dit jaar nog recht hebben op de aanvulling.

Overleg met de cao-commissie

Op donderdagavond 4 december 2025 hebben we het eindbod besproken met de gezamenlijke cao-commissie van CNV, FNV en De Unie. Zij vinden het loonbod veel te laag, zeker gezien de winst die veel bedrijven afgelopen jaar maakten.

Ook de cao-commissie wil vasthouden aan:

  • Een eerlijke loonsverhoging van 5%
  • Een sectorale 80/90/100-regeling
  • Geen uitbreiding van een raam-cao
Naast de cao-commissie heeft ook het OR-platform aangegeven dat veel van onze voorstellen juist sectoraal geregeld moeten worden, waaronder de 80/90/100-regeling.

Onze belangrijkste voorstellen blijven staan

  • 5% loonsverhoging: om te compenseren voor de inflatie en als stukje beloning voor de toegenomen arbeidsproductiviteit;
  • Een betere seniorenregeling: in plaats van een 80/80/100-regeling, een 80/90/100-regeling;
  • Betere werk-privé balans: een werktijdenregeling met de mogelijkheid om contracturen in vier dagen te werken;
  • Tien dagen flexibel rouwverlof.

Hoe nu verder?

Jij bepaalt of we dit eindbod accepteren.

  • Vind je het bod goed? Stem vóór.
  • Vind je het bod slecht? Stem tegen.

Als de meerderheid tegenstemt, tekenen we de cao niet. Maar let op: alleen tegenstemmen zonder verdere actie helpt ons niet. Dan moeten we ook gezamelijk in beweging komen tegen dit eindbod van de werkgevers en duidelijk laten merken dat dit eindbod niet acceptabel is. Alleen dan kunnen we werkgevers aanzetten tot een beter voorstel. Je ontvangt zo dadelijk nog een mail om te kunnen stemmen. Stemmen kan tot en met maandag 29 december 2025, 12.00 uur

WhatsApp-groep

Wil je de onderhandelingen over de cao Tuinzaadbedrijven op de voet volgen? Dat kan via de WhatsApp-groep via deze LINK.

Word lid van CNV!

Wil je ons verder ondersteunen bij de onderhandelingen, informeer dan ook jullie ongeorganiseerde collega’s. Beter nog, probeer ze ook lid te maken. Een goede cao is immers ook in hun belang. 

Tijdelijk betaal je in totaal € 25 voor de eerste 5 maanden. Na de actieperiode wordt je maandelijkse contributie automatisch afgestemd op je leeftijd en inkomen. Ga voor informatie en voorwaarden naar CNV leden werven. Ze kunnen ook zelf lid worden via www.cnv.nl/lid-worden/.

Als je actief mee wilt praten of mee wilt denken, kan dat in de cao-commissie van CNV. Als je lid bent van CNV, kun je je daarvoor bij cao-onderhandelaar Sophie Koppejan aanmelden.

Meepraten, vragen en reageren

Wil je reageren of heb je een vraag? Op de cao-pagina van Tuinzaadbedrijven kun je het hele cao-traject volgen en bij alle fases meepraten, reageren of je vraag stellen. Klik HIER om direct naar de cao-pagina te gaan. 

Sophie Koppejan
Bestuurder CNV
M: 06 4248 9071
E: s.koppejan@cnv.nl

Downloads