Niet voor rijdend personeel
om te beginnen is het heel belangrijk te zeggen dat de 'discussie' over de roosters en de referteperiode geen betrekking heeft op het rijdend personeel. Voor chauffeurs verandert er dus niets. Nu niet en wat CNV betreft ook later niet (tenzij het een verbetering is natuurlijk!). De afspraken die we moeten maken over de roosters en de referteperiode voor het niet rijdende personeel zijn dus geen opstapje naar een verslechtering van de positie van chauffeurs.
Geen verslechtering, wel noodzakelijk
We voeren het gesprek over de roosters en de referteperiode omdat dit noodzakelijk is. Op dit moment lukt het bijna niet om te voldoen aan de Arbeidstijdenwet. Met heel veel moeite lukt het op de meeste vestigingen wel, maar dit lukt alleen met hele strenge regels waar jullie last van hebben. Overuren zijn verboden, werk je toch iets langer door om je werk netjes af te maken dan wordt je abrupt naar huis gestuurd. Dit klinkt heel bot, maar DHL kan eigenlijk niet anders, omdat we het er allemaal over eens zijn dat de wet niet overtreden mag worden. De inspectie is ook heel duidelijk: iedere overtreding, groot of klein, is een overtreding.
Wat is precies het probleem?
In de Arbeidstijdenwet staat hoe lang je maximaal per week mag werken. Dit is maximaal 40 uur per week wanneer je veel nachtdiensten werkt. Dit maximum van 40 uur wordt steeds berekend over een willekeurige periode van 16 weken. In de voorgaande 16 weken, mag je niet meer dan gemiddeld 40 uur per week gewerkt hebben. In de cao staat vervolgens dat je recht hebt op het loon voor 40 uur in de week (bij een voltijd dienstverband) en het is niet toegestaan om uren uit verschillende weken met elkaar te verrekenen. Wanneer je in een week dus meer dan 40 uur werkt, mag dat niet gecompenseerd worden en is een overtreding van de wet onvermijdelijk. De oplossing nu? Wanneer je 40 uur vol zijn, wordt je abrupt naar huis gestuurd. Je bent dan misschien wel wat eerder thuis, maar wat heb jij daar nu aan? en bovendien, het is niet prettig dat je je werk niet netjes kunt afronden.
Oplossing(en) en aandachtspunten
om het probleem op te lossen, moet er een referteperiode in de cao worden afgesproken. In deze referteperiode moet het mogelijk worden om overuren te compenseren met minderuren. Oftewel: wanneer je in een week wat meer dan 40 uur werk, dan moet je die overuren in een andere week op kunnen nemen als vrije tijd. Deze oplossing kan voordelen bieden aan jou als werknemer. Je hoeft niet meer abrupt naar huis gestuurd te worden, in plaats daarvan kun je wat overuren 'sparen' om deze later in herkenbare blokken op te nemen. In plaats van opeens een half uur eerder naar huis te moeten, kun je plannen wanneer je een uur of misschien een middagje eerder naar huis kunt zodat je ook echt wat aan die vrije tijd hebt. DHL stelt voor om deze referteperiode 26 weken te laten zijn, zodat je overuren en minderuren binnen 26 weken met elkaar kunt compenseren.
Dat er voordelen zijn, daar zijn we het over eens. Maar er zijn ok aandachtspunten. De belangrijkste is natuurlijk of hiermee het probleem met de Arbeidstijdenwet is opgelost. In de arbeidstijdenwet stond namelijk dat je in iedere willekeurige periode van 16 weken gemiddeld niet meer dan 40 uur mocht werken. Wanneer je in week 1 tot en met elke week 15 minuten overwerkt en dat in week 25 mag compenseren door 1 uur eerder naar huis te gaan, dan is dat voordelig voor jou, maar dan nog steeds wordt de Arbeidstijdenwet overtreden... Je begrijpt: een ingewikkelde puzzel! In het overleg van 9 december hebben we het hier uitgebreid over gehad en ook een aantal heel belangrijke randvoorwaarden besproken.
Randvoorwaarden
CNV en FNV hebben aangegeven dat het beloond moet worden wanneer je meer dan 40 uur in de week werkt. Dit betekent dat we als randvoorwaarde hebben genoemd dat de overwerktoeslag behouden blijft. Daarnaast hebben CNV en FNV als voorwaarde genoemd dat jij als werknemer invloed moet hebben op wanneer je overuren gaat compenseren, zodat jij er ook echt wat aan hebt. In de moeilijke puzzel dat best ingewikkeld een goede balans te vinden in de vrijheid die jij hebt om je uren op te nemen en de verplichting van de planning om jou uren te laten compenseren vanwege de Arbeidstijdenwet. Op dit moment weten wij nog niet óf we hierover afspraken kunnen maken en onder welke voorwaarden dan precies. Daarvoor is jouw mening van belang.
Wat vind jij?
Jij weet als geen ander wat je vervelend vindt aan hoe het nu gaat. Daarom zijn we heel benieuwd naar jouw mening. Vind jij het prettig om overuren te kunnen sparen om ze vervolgens als vrije tijd in te plannen op een moment dat het jou uitkomt? En is het dan prettig om een uur te kunnen opnemen, of heb je liever de mogelijkheid om een blok van minimaal 4 uur op te nemen? Zie jij voor- of nadelen waar wij rekening mee moeten houden? Uiteindelijk gaat het om jouw arbeidsvoorwaarden, dus zorg dat jouw mening gehoord wordt!
Reageren?
Reageren kan door mij een e-mail of Whatsappbericht te sturen óf te reageren op de cao pagina. je kunt natuurlijk ook terecht bij het CNV kaderlid bij jouw op de vestiging. Op 18 december is het volgende overleg over jullie nieuwe cao.
Edwin Meijer
bestuurder collectieve belangenbehartiging
T. 06 2306 5395
E. e.meijer@cnv.nl