Even terug naar de voorstellenbrief van CNV
Onze voorstellenbrief bevatte een aantal elementen welke vervolgens uitgewerkt waren in concrete voorstellen, de kernelementen:
- Gelijk werk, gelijk loon;
- Koopkracht/lonen;
- Vergoedingen (onder andere reiskosten);
- Seniorenregeling;
- Ontwikkeling.
Het overleg van 11 april 2025
Nadat alle partijen hun voorstellen toegelicht hadden, waarbij de werkgevers de traditionele klaagzang ten toon spreidden, kwamen we tot de onderhandelingen. Daar kunnen we kort over zijn. De werkgevers hielden vast aan hun standpunten, gaven nog geen loonbod of indicatie daartoe en wezen, op de verlenging van de scholingsvouchers na, al onze voorstellen af. Tja, wat moet je hiervan zeggen? Daarom heb ik jullie toen ook nog geen nieuwsbrief gezonden.
Het overleg van 6 mei 2025
Dit overleg is constructief verlopen, waarbij we getracht hebben in elkaars buurt te komen voor een nieuwe cao. We zijn er echter nog lang niet. Waar gingen de discussies over?
- De werkgevers willen nog steeds niet naar 'gelijk werk, gelijk loon'. Zij willen, arbeidsvoorwaardelijk, de Piek- en Seizoenarbeidersregeling en de regeling voor de zaterdaghulpen behouden. Sterker nog, ze wilden een passage in de cao opnemen dat wij, als vakbonden, deze afwijking legitimeerden. Die eis, vakbonden mede verantwoordelijk, is overigens later wel van tafel gegaan;
- De werkgevers wilden een cao voor 2 jaar met een, als je naar de markt kijkt, laag eerste loonbod; Maar goed, er lag een loonbod;
- Alle overige voorstellen werden nog steeds van tafel geveegd.
Waar zijn we uiteindelijk geëindigd 6 mei 2025?
Na diverse schorsingen en heen en weer praten, lag er het volgende bod van werkgevers:
- 1 juli 2025: € 60,- voor iedereen in de loonschalen (= ongeveer 2% met als kantelpunt D/6, E/4, F/3);
- 1 januari 2026: 1,5% voor iedereen in de loonschalen;
- 1 juli 2026: € 50,- voor iedereen in de loonschalen (= ongeveer 1,75% met als kantelpunt D/6, E/4. F/3);
- 1 januari 2027: 2% voor iedereen in de loonschalen;
- Werkgever wilde in de discussie over 'gelijk werk, gelijk loon' wel in de definitie voor seizoenarbeider *handmatig* toevoegen. Overigens trokken ze dit later weer in twijfel door aan te geven dat de pluktreinbestuurder hier toch ook onder zou moeten vallen. Dit is dus niet handmatig;
- Seniorenregeling: Ook hier willen de werkgevers geen concrete afspraak over maken als het gaat om het behoud en gelijk blijven van deze regeling;
- Alle andere voorstellen afgewezen of in werkgroepen/protocollen.
Je zou kunnen concluderen dat er een loonbod ligt van 7,25% voor de duur van 2 jaar. Dat lijkt aardig, maar daar moeten wel een paar kanttekeningen bij gemaakt worden. Zoals vermeld, ligt het kantelpunt bij D/5, E/4, F/3. Vele van onze leden zitten nu juist eind D of hoger, al dan niet met een loon wat nu al hoger ligt dan de bijbehorende loonschaal. Daarom verhogen we de lonen in deze cao ook altijd volgens het principe dat de loonsverhoging gaat over de schaallonen of de feitelijke lonen, indien die hoger zijn. Met andere woorden, die werknemers die boven het genoemde kantelpunt zitten, dan wel een hoger feitelijk salaris hebben, krijgen in dit voorstel zeker geen 7,25%.
Reactie van bonden (in de kern)
- Gezien het totaalvoorstel en de onzekere tijd, looptijd 1 jaar;
- Per 1 juli 2025 € 85,- voor iedereen en per 1 januari 2026 2% over de schalen dan wel feitelijke salarissen (=3% bij hetzelfde kantelpunt);
- Seizoenarbeid: toevoegen in de definities van *handmatig*, waarbij bonden zich het recht voorbehouden een procedure te starten over de rechtmatigheid van deze regeling;
- Verbetering van de reiskostenregeling (binnen de 10 km en/of mensen die van ver komen).
Schorsing van het overleg tot 28 mei 2025
Na de reactie van bonden, gaven de werkgevers aan naar de achterban terug te moeten en het overleg te willen schorsen tot 28 mei 2025.
Nadere toelichting op het punt 'gelijk werk, gelijk loon'
Wij menen dat de 3 afwijkende regelingen in de cao arbeidsvoorwaardelijk juridisch niet meer houdbaar zijn.
Op vele vlakken zijn er uitspraken gedaan, zelfs op het hoogste niveau van het Europese Hof of de Nederlandse Hoge Raad (denk aan uitzendkrachten, vakantieloon en overwerktoeslag). Wij hechten eraan hierbij aan te geven dat het hier gaat om de materiële, arbeidsvoorwaardelijk kant. We betwisten niet de benodigde flexibiliteit die nodig is binnen onze sector. Die moet geborgd blijven.
Het vervolg
28 mei 2025 staat ons volgende en voor nu, laatste cao-overleg gepland. We moeten kijken hoever we kunnen komen. Materieel zou eruit te komen moeten zijn. Het principiële puntje ligt wat lastiger maar we zullen zien.
Ongeorganiseerde collega’s
Informeer ook jullie ongeorganiseerde collega’s. Beter nog, probeer ze ook lid te maken. Een goede cao is immers ook in hun belang. Ga voor informatie en voorwaarden naar CNV leden werven. Ze kunnen ook zelf lid worden via www.cnv.nl/lid-worden/. Word lid!
Vragen of opmerkingen
Mocht je vragen en/of opmerkingen hebben, stuur dan een email aan h.stroek@cnv.nl of bel 06-2245 2195. Op de cao-pagina van Open Teelten kun jij het hele cao-proces volgen en ook meepraten over de cao. Zie link: Cao Open Teelten | CNV.
Henry Stroek
Onderhandelaar CNV