Extra overlegronde
Dit heeft geleid tot een extra onderhandelingsronde. In deze nieuwsbrief praten we je bij over het overleg van afgelopen 5 juni waarin werkgevers een eindbod hebben voorgelegd. Daarnaast nodigen we je in een volgende e-mail uit om hierover je stem uit te brengen.
Waar hebben we op ingezet?
Bij aanvang van de onderhandelingen hebben we het volgende voorstel gedaan:
- Een looptijd van 1 jaar met de mogelijkheid iets langer af te spreken
- Een loonstijging van 7%
- Afspraken maken over rouwverlof
- Afspraken maken over ouderenbeleid (denk aan RVU of generatiepact)
- Een stagevergoeding voor MBO/HBO/WO studenten van €500.
Eindbod werkgevers
In de bijlage vinden jullie het eindbod van de werkgevers. Krijg je de nieuwsbrief per post omdat we geen mailadres van jou hebben, dan vind je de bijlage op de cao-pagina www.cnv.nl/voeding/vlees-en-vis/cao-gemaksvoedingsindustrie/ Hieronder een samenvatting van de belangrijkste veranderingen.
- Looptijd
Werkgevers stellen voor om de nieuwe cao te laten lopen van 1 april 2025 tot en met 30 juni 2026 (15 maanden). - Loonsverhoging
Het voorstel voor loonsverhoging bestaat uit twee verhogingen:
3,5 % verhoging per 1 april 2025 (met terugwerkende kracht)
0,75 % verhoging per 1 januari 2026
De verhoging is enkel van toepassing op de loonschalen A t/m H. - Aanloopschalen
De maximale duur dat een nieuwe werknemer in de aanloopschaal kan worden ingedeeld terug te brengen van 1 jaar naar 9 maanden. - Leeftijd BBL’ers en vakantiekrachten
De maximale leeftijd van de loonschaal voor BBL’ers en vakantiekrachten te verlagen naar 19 jaar. - Stagevergoeding
Het voorstel om in de cao op te nemen dat MBO-, HBO- en WO-studenten een stagevergoeding van € 500,00 per maand ontvangen. - RVU
De huidige RVU-regeling wordt verlengd tot en met 31 december 2025. Deze regeling wordt per 1 januari 2026 vervangen door een nieuwe regeling die voor die tijd door werkgevers en vakbonden in de Gemaksvoedingsindustrie worden afgesproken. Deze nieuwe regeling is van toepassing op dezelfde doelgroep als de huidige regeling (scope en aantal jaren in dienst) voor zover zij voldoen aan de in de nieuwe regeling door sociale partners gestelde verbijzonderde criteria voor zwaar werk. - Afbouwregeling ploegendiensten versoberen
Werkgevers stellen voor het onderscheid tussen werknemers die van 57 jaar of jonger en werknemers ouder dan 57 jaar te laten vervallen. - Dienstenrooster versoberen
Voor bedrijven met een seizoenpatroon en producenten van ultraverse producten is het vrijwel onmogelijk om een bindend dienstrooster vier weken voorafgaand te publiceren. Werkgevers stellen voor in artikel 8.3 op te nemen dat het voor deze bedrijven om een indicatief rooster gaat, en het rooster definitief maken 3 weken voor het nieuwe rooster ingaat. - Opzegtermijn versoberen
Werkgevers stellen voor de opzegtermijnen voor het opzeggen van een dienstverband door de werkgever te herzien en aan te laten sluiten bij de wettelijke bepaling.
Jouw mening telt: stem!
Na intensieve onderhandelingen ligt dit eindbod van de werkgever op tafel. We willen jullie laten weten dat dit eindbod NIET binnen de grenzen van ons mandaat valt.
Het voorstel bevat een geringe loonstijging, en het eindbod bevat aanzienlijke versoberingen in een aantal arbeidsvoorwaarden. Deze verslechteringen wegen zwaar en zetten vraagtekens bij de rechtvaardiging van de loonsverhoging in zijn huidige vorm.
De beslissing ligt nu bij jullie, de leden. Jullie stem is bepalend. Het is aan jullie om te oordelen of dit eindbod aanvaardbaar is. Breng dus je stem uit. Laat ons weten wat jij ervan vindt. Leden van CNV krijgen separaat de stemmogelijkheid toegestuurd. Stem uiterlijk dinsdag 24 juni 2025.
Mede namens de onderhandelingsdelegatie:
Arie-Jan Herbert, cao-commissielid GoodLife Foods en Frans Prevoo, cao-commissielid Mora
Ruud Hövelings, bestuurder CNV: M 06 8188 4556 / r.hovelings@cnv.nl