Ultimatum verstreken

Werkgevers weigeren om weer met de vakbonden in gesprek te gaan over de cao Jeugdzorg

Vorige week hebben de vakbonden Jeugdzorg Nederland een ultimatum gesteld. Op 19 januari 2026 is dit ultimatum verlopen. Werkgevers zijn niet tegemoet gekomen aan onze eisen. Zij blijven bij hun standpunt dat een cao met alleen een te mager loonbod een goede cao is die past bij de uitdagingen van de sector. Ook de afwijzing van dat bod door werknemers heeft werkgevers niet tot andere inzichten gebracht.

Collectieve acties in voorbereiding

Dat betekent dat we ons nu gaan voorbereiden op collectieve acties om werkgevers te bewegen een beter bod te doen. Acties mogen een beetje schuren en vervelend zijn, en voor werkgevers en derden lastig en moeilijk zijn. Actievoeren is een grondrecht en helaas vaak een uiterst drukmiddel om werkgevers in beweging te krijgen.

Actievoeren kunnen we alleen samen! Het is daarom nu de tijd om je aan te melden voor acties; lid of geen lid. Doe dat meteen even via deze link. Binnenkort ontvang je uitgebreide actie-instructies, dus hou je mailbox in de gaten!

Hoge opkomst noodzakelijk

We zullen bij acties de spoed-zorg en minimale bezetting op groepen niet raken. Maar een hoge opkomst bij de acties is wel noodzakelijk om door de starre houding van werkgevers heen te breken. We roepen je daarom met klem op om aan deze acties mee te doen. De jeugdzorg kan zich niet meer veroorloven om een niet passende, slechte of zelfs geen cao te hebben. En helaas blijkt er collectieve druk nodig om werkgevers op andere ideeën te brengen.

Communicatie van werkgevers

Ook deze keer lopen werkgevers voor de vakbonden uit door, door zelfs voordat het ultimatum was verlopen, in organisaties en de pers te communiceren dat zij niet tegemoet komen aan de eisen van werknemers.

Ook adviseren werkgevers daarbij wederom om je vragen te stellen aan je leidinggevende. Wij adviseren je met klem om dat niet te doen. De vakbonden organiseren de acties en niet werkgevers. Werkgevers beschikken alleen daarom al niet over de kennis die de bonden wel hebben. Actievoeren valt ook onder de expertise van de vakbonden.

Ook laten werkgevers hier andermaal rolverwarring zien; zij zijn in cao-onderhandelingen niet de vertegenwoordiger of adviseur van werknemers. De belangenbehartiging van werknemers is aan de vakbonden. Een cao is een juridische en democratisch verankerde contractonderhandeling van wederpartijen; de ene partij behoort daarbij de positie en rol van de andere partij te respecteren en daar niet in te treden. Ondanks we werkgevers meerdere malen hebben aangesproken op deze rolverwarring, blijven zij vasthoudend in dit gedrag.

Het is daarnaast goed om te onthouden dat ook leidinggevenden als werknemer gewoon onder de cao vallen. En alle werknemers worden in cao onderhandelingen vertegenwoordigd door werknemerspartijen. Leidinggevenden moeten zich in een cao conflict dus ook als werknemer kunnen uiten. Als werkgevers leidinggevenden, maar ook bijvoorbeeld HR functionarissen, rondom een cao-conflict in de positie manoeuvreren als uitvoerend functionaris namens de organisatie en/of werkgever op te treden, dan is dat niet zuiver.

We roepen op om als werknemers, ongeacht rol of positie, nu solidair met elkaar te zijn en samen op te trekken. Zodat er een cao Jeugdzorg komt die recht doet aan waardering, concurrentie en schaarste en helpend is voor de grote uitdagingen in deze mooie sector.

Deel deze nieuwsbrief gerust met jouw collega's die (nog) geen lid zijn van de vakbond.

Met vriendelijke groet,

Chantal van Dijk

Jaap van de Bos

Bestuurders CNV Jeugdzorg

Laat je stem horen en word nu lid!

Samen staan we sterker. Tijdelijk de eerste 3 maanden met 50% korting.

  • Betere arbeidsvoorwaarden
  • Hulp bij professionele ontwikkeling
  • Rechtshulp voor werk en privé