Cao ASR 6e overleg cao onderhandelingen zitten vast

ASR blijft bij het bod van 2% voor het eerste jaar en 2% voor het tweede jaar. Dit vinden bonden te laag. ASR wil geen eindbod uitbrengen, waarover de leden kunnen stemmen. Dit betekent van het cao overleg vast zit en er voorlopig geen nieuwe cao komt.

Loon

Bonden vinden het bod van ASR,  2% per 1-07-2025 en 2% per 1-07-2026 verhoging te laag. Als ondergrens stellen wij de loonsverhoging van het verbond van verzekeraars voor, per 1 januari 2025 3% , per 1 juli 2025 2% en per 1 januari 2026 2% verhoging. Belangrijkste argument van ASR is dat er in voorgaande rondes de inflatie ruimschoots gecompenseerd is.

Dat zien bonden anders, de gemiddelde inflatie over 2025 wordt geschat op 3,7%, dus een bod van 2% en daarmee inflatie corrigeren lijkt niet erg logisch. Gezien de onzekerheid over inflatieontwikkeling vinden wij het ook geen goed idee om een cao over 2 jaar af te spreken, ook gezien het lage percentage loonstijging waarmee ASR komt.

We hebben nu 6 keer bijeen gezeten en ASR geeft aan dat zij verder niet richting onze voorstellen willen opschuiven. ASR wil ook geen eindbod uitbrengen dus dat betekent dat de onderhandelingen stil liggen. Er komt voorlopig helaas geen nieuwe cao.

Pensioen

Ook op pensioen is er geen voortgang geboekt. Met het voorstel van ASR gaan bonden niet akkoord. Voornaamste bezwaren zijn het uitkeren van pensioencompensatie in het salaris en de hoogte van de voorgestelde premie. Standpunt van bonden is dat pensioencompensatie naar het pensioen moet gaan. Ook vinden we de voorgestelde premie van 25% te laag. De voorgestelde pensioenregeling is voor ASR op de wat langere termijn een besparing ten koste van het pensioen van nieuwe medewerkers. Gezien de prachtige resultaten van ASR zien wij geen goede reden om op deze arbeidsvoorwaarde te bezuinigen.

Omdat het pensioencontract op 1 jan 2026 afloopt, moet er wel wat gebeuren. Daarom spreken wij elkaar op 16 juni om te kijken wat er moet gebeuren met pensioen ook als er geen overeenstemming wordt bereikt. Om goed voorbereid deze bijeenkomst in te gaan willen we over het pensioenvoorstel van ASR en enquete doen uitgaan. Deze ontvangen jullie begin volgende week. 

Overige punten

In de voorstellenbrieven van de bonden staan ook andere punten. Deze zijn nog niet behandeld, aangezien het weinig zin heeft om daarover te onderhandelen als de inzetten over loon en pensioen nog zover uit elkaar liggen.

Conclusie

Helaas zijn we geen steek opschoten. Soms moet in een onderhandeling de tijd zijn werk doen en wij hopen dat ook hier het geval is.

Vragen ?

Heb je vragen of ben je geinterresseerd om als CNV lid actief deel te nemen aan het cao-proces ? Neem dan contact op met Andre Mulder, bestuurder CNV. Je kun mailen naar a.mulder@cnv.nl of bellen 0681919869. Volg ons ook op de cao-pagina waar je al de nieuwsbrieven aantreft en kan meepraten over de cao. Ga naar de cao-pagina: Cao ASR - CNV

Andre Mulder
Bestuurder CNV