Lyondell overname bericht

We willen je informeren over een belangrijk onderwerp dat mogelijk impact heeft op jouw werk en toekomst: het voornemen tot verkoop van Olefins & Polyolefins-activa en bijbehorende activiteiten in Europa.

In deze nieuwsbrief leggen we uit wat dit betekent, welke stappen worden genomen, en welke rol de vakbonden en de ondernemingsraad (OR) hierin spelen.

Wat houdt een voorgenomen verkoop in?

Een voorgenomen verkoop betekent dat de eigenaar of aandeelhouders van plan zijn (een deel van) de organisatie over te dragen aan een andere partij. Dit kan gevolgen hebben voor de strategie, structuur, werkgelegenheid en arbeidsvoorwaarden binnen de organisatie. De verkoop is echter nog niet definitief en kan nog worden aangepast of afgeblazen.

Welke stappen worden genomen bij een voorgenomen verkoop?

  1. Oriëntatiefase – De organisatie onderzoekt de mogelijkheden voor verkoop.
  2. Voornemen tot verkoop – Zodra er een concreet plan is, wordt dit gedeeld met de OR.
  3. Adviesaanvraag aan de OR – De OR krijgt formeel de gelegenheid om advies uit te brengen over het voornemen.
  4. Informatie aan vakbonden – De vakbonden worden geïnformeerd en betrokken bij het proces.
  5. Besluitvorming – Na het advies van de OR en overleg met vakbonden kan de organisatie een definitief besluit nemen.

In dit geval zijn nu de eerste twee stappen door Lyondell gezet en zal naar de volgende stappen gekeken moeten worden.

Ondernemingsraad

De ondernemingsraad ontvangt binnenkort een adviesaanvraag met daarin het voorgenomen besluit. De ondernemingsraad zal het nut, de noodzaak en de onderbouwing van de verkoop beoordelen. De OR zal dan een advies uitbrengen over het voorgenomen besluit, waarin het belang van de organisatie en het belang van de werknemers worden afgewogen.

Vakbonden

CNV en FNV zijn betrokken als vakbonden bij jullie bedrijf. Op 5 juni 2025 zijn de vakbonden door Lyondell geïnformeerd over het voornemen van de verkoop aan Aequita van geselecteerde Olefins & Polyolefins-activa en de bijbehorende activiteiten in Europa.

Het is fijn dat er nu duidelijkheid is gegeven over wat het voornemen is. Aan de andere kant volgt er een periode van onzekerheid voor veel werknemers. Met de vraag wie er wel kan blijven en wie (mogelijk) wordt ontslagen of wordt overgenomen door Aequita en wat er in de komende tijd nog aan werkzaamheden verricht moet worden en overblijft. Dat is allemaal nu nog onduidelijk.

Een verkoop kan veel vragen oproepen. Heb je vragen of zorgen? Neem gerust contact op met je vakbondsbestuurder. Samen staan we sterker.

Voor meer informatie over een reorganisatie en ontslag, kijk op Grote veranderingen op je werk bij een reorganisatie | CNV, Regels bij reorganisatie: een stappenplan | CNV  en Alles over de overname van een bedrijf | CNV .

We houden je in de komende periode verder op de hoogte.

Bowen Orth
Vakbondsbestuurder CNV
M: 06 42 49 18 41
E:  b.orth@cnv.nl

P.S.: Heb jij collega’s die nog geen CNV-lid zijn? Nodig ze dan uit! Als jouw collega besluit lid te worden, dan krijg jij bij ieder nieuw lid een cadeaubon van € 20! Ga voor informatie en voorwaarden naar CNV leden werven.