Rail Infra Structuur: pensioenfonds Rail & OV ligt op koers

Per 1 januari 2026 gaat het Pensioenfonds Rail & OV naar verwachting over naar het nieuwe stelsel. Het Pensioenfonds ligt op koers.  Afgelopen week ontving het Pensioenfonds van De Nederlandse Bank een positief bericht. Een belangrijke hobbel is genomen. De Nederlandse Bank heeft geen bezwaar tegen de overgang van het Pensioenfonds per 1 januari 2026. De afgelopen periode is door het Pensioenfonds, sociale partners, en het verantwoordingsorgaan intensief en zorgvuldig gewerkt om de overgang per 1 januari 2026 mogelijk te maken. De Nederlandse Bank geeft het Pensioenfonds nu groen licht om door te gaan.

Invaren

In vaktaal wordt het overgaan naar het nieuwe stelsel invaren genoemd. Invaren betekent het omzetten van het collectieve vermogen in persoonlijke pensioenvermogens. Daarvoor zijn verdeelregels afgesproken. Meer informatie over het nieuwe pensioen vind je op:
Het omzetten van het huidige pensioenvermogen naar de nieuwe pensioenregeling - Rail & OV

Persoonlijke brief

Vóór 1 december ontvang je van het Pensioenfonds Rail & OV een persoonlijke brief. In de brief staat hoeveel pensioen je krijgt onder de nieuwe regels. De brief van het Pensioenfonds moet aan de wettelijke regels voldoen. De brief bevat veel getallen en is daardoor best ingewikkeld.
Het Pensioenfonds organiseert binnenkort informatiebijeenkomsten. Houd de website van het Pensioenfonds in de gaten: Start verzending brieven voorlopige berekening. In deze nieuwsbrief geven we ook graag alvast wat uitleg.

Waar moet je op letten?

Het is belangrijk om te weten dat de persoonlijke brief een verwachting betreft. Omdat de beleggingen en rentes voor het moment van overgang nog kunnen wijzigen, kan het zijn dat het verwachte pensioenbedrag hoger of lager uitvalt. Een paar maanden na de transitie (=overgang) krijg je als deelnemer de definitieve berekening van je pensioenvermogen of je pensioenuitkering. Daarin lees je wat de vastgestelde bedragen zullen zijn.

Wat krijg je precies te zien?

Je krijgt van het Pensioenfonds een lange brief met daarin voor de verschillende soorten pensioen een overzicht wat de huidige bedragen zijn en wat de verwachte bedragen zijn onder de nieuwe regels. Voor de mensen die nu pensioen opbouwen gaat het om het opgebouwde en te bereiken pensioen, het nabestaanden- en arbeidsongeschiktheidspensioen. Als je al met pensioen bent krijg je te zien wat je huidige pensioenuitkering is, wat die naar verwachting zal worden en hoe het nabestaandenpensioen eruit komt te zien.

Wat kan je doen om de verwachtingen te controleren?

Het narekenen van de cijfers die in de persoonlijke brief staan, is niet mogelijk. De berekeningen van de omzetting zijn erg ingewikkeld. De Nederlandsche Bank, de certificerend actuaris en de accountant controleren allemaal of de berekeningen en de uitkomsten juist zijn.

Let op!

Bij het Pensioenfonds is een compensatieregeling afgesproken voor de overgang naar de nieuwe regels. Het is afhankelijk van onder andere je leeftijd of je voor de compensatie in aanmerking komt. Wat belangrijk is, is dat je om in aanmerking te komen voor compensatie op de datum van de transitie (naar verwachting: 1 januari 2026) actief pensioen opbouwt bij het Pensioenfonds Rail & OV. Heb je plannen om met pensioen te gaan voor (de datum van transitie) of heb je (onbetaald) verlof, waardoor je op dit moment minder of geen pensioenopbouw hebt? Neem dan contact op met het Pensioenfonds of je werkgever om te kijken of je dit kunt wijzigen. Kijk voor meer informatie over de compensatie

Vragen?

De 3 bovengenoemde links zijn ook te vinden in deze nieuwsbrief die geplaatst is op de cao-pagina www.cnv.nl/bouw/bouwnijverheid/cao-rail-infra-structuur-ris/  mocht je deze nieuwsbrief via de post ontvangen omdat we geen e-mailadres van jou hebben.

Het is belangrijk dat je de informatie vanuit het Pensioenfonds goed leest en begrijpt. Heb je vragen over de overgang en wat dit betekent voor je pensioen? Neem contact op met je Pensioenfonds. Bij CNV kunnen we je helpen om de vragen aan je Pensioenfonds te formuleren.    

Meepraten en reageren

Heb je ondersteuning nodig bij het formuleren van je vraag aan het pensioenfonds, neem dan contact met mij op en mail je ondersteuningsvraag naar  r.heins@cnv.nl  

Lid worden

Maak je collega lid. Vakbondswerk doe je samen. Als vakbond zijn we nauw betrokken geweest bij het zorgvuldig voorbereiden van de overgang naar het nieuwe stelsel. Daar is hard aan gewerkt. Onze inzet wordt mede door onze leden mogelijk gemaakt.
Is jouw collega nog geen lid? Maak jouw ongeorganiseerde collega nu lid van CNV. Je collega betaalt dan €25,- voor de eerste 5 maanden van het lidmaatschap en jij ontvangt als aanbrenger van het nieuwe lid een cadeaubon van €20,-.
Meer informatie kun je vinden op: www.cnv.nl/maak-een-ander-lid/

Robbim Heins, bestuurder CNV
M 06 5160 1987 / r.heins@cnv.nl