Metalen- en mineralenmijnbouw in Bolivia en Peru

Onmisbare metalen voor de energietransitie, maar gevaarlijke en oneerlijke omstandigheden

Bolivia en Peru behoren tot de grootste producenten van schaarse metalen zoals koper, zink, zilver, tin en molybdeen. Door de energietransitie neemt de vraag explosief toe. Tegelijk groeien ook de risico’s: ongevallen, chemische blootstelling, uitbesteding en gebrek aan vakbondsvrijheid. CNV Internationaal werkt met lokale vakbonden en bedrijven aan structurele verbeteringen voor mijnwerkers.

Direct naar

Wat is er aan de hand?

Onze aanpak

Onze impact

Downloads

Contact

Wat is er aan de hand?

De energietransitie vergroot wereldwijd de vraag naar metalen die essentieel zijn voor batterijen, windturbines en zonnepanelen. Bolivia en Peru behoren tot de grootste producenten van koper, zink, zilver, tin, molybdeen en lood. Mijnwerkers werken echter vaak onder gevaarlijke omstandigheden: ongevallen, verwondingen, blootstelling aan gevaarlijke chemicaliën en werk-gerelateerde ziekten komen veel voor. In Peru zijn er extra risico’s door het extreem hoge percentage van 68% van de mijnwerkers die zonder direct contract werkt. Dit leidt in veel gevallen tot lagere lonen, geen sociale bescherming, geen betaling van overuren en een groter risico op ongevallen.

Mijnwerkers in Peru

Onze aanpak

CNV Internationaal werkt op drie manieren aan verbetering in Bolivia en Peru:

  1. Met de Fair Work Monitor worden misstanden zoals dwangarbeid, discriminatie van uitzendkrachten en gebrek aan vakbondsvrijheid zichtbaar gemaakt.
  2. CNV Internationaal is projectleider in het collectieve OSH-project ‘Improving Occupational Health & Safety @ work in Andean mines’, samen met Tata Steel Nederland en Wuppermann Staal Nederland. Dit project richt zich op het in kaart brengen van veiligheids- en gezondheidsrisico’s en het verankeren van due diligence-maatregelen in de metaalketen.
  3. CNV Internationaal ondersteunt vakbonden in Peru in de strijd tegen extreme outsourcing, wat leidde tot aanpassing van de Peruaanse wetgeving.

Onze impact

Het veiligheidsproject in Bolivia en Peru bereikt 10.000 mijnwerkers en vergroot de transparantie in de metaalketen.

Dankzij de Fair Work Monitor beschikken vakbonden over sterke data om misstanden aan te kaarten. De wetswijziging in Peru tegen extreme outsourcing is een direct resultaat van langdurige samenwerking tussen CNV Internationaal en lokale bonden. Deze veranderingen verbeteren de positie van mijnwerkers, vergroten vakbondsvrijheid en dragen bij aan veiliger werken in de mijnbouw.

Fair Impact Programma voor bedrijven

Versterk je Human Rights Due Diligence (HRDD) met praktische tools, trainingen en ondersteuning voor eerlijke en verantwoorde waardeketens. Verken de mogelijkheden om met jouw bedrijf impact te maken.

Neem contact met ons op

Myrthe Peek
Programme Officer Latin America, based in the Netherlands
E-mail
Telefoon
+31 6 8191 9723
Adriana Guarnizo
National Coordinator, based in Colombia