Grote steun voor onderhandelingsresultaat cao Openbare Bibliotheken

Een overtuigende meerderheid van de CNV-leden heeft ingestemd met het onderhandelingsresultaat voor de cao Openbare Bibliotheken. Daarmee is de grootste stap gezet naar een nieuwe cao voor de periode van 1 april 2026 tot en met 31 maart 2028. Hartelijk dank aan alle leden die hun stem hebben uitgebracht en tijdens de onderhandelingen hun input gegeven hebben. De grote steun voor het resultaat geeft een duidelijk signaal af over de waardering voor de gemaakte afspraken.

Wat is er afgesproken?

De nieuwe cao kent een looptijd van 24 maanden. Er zijn afspraken gemaakt over salaris, een nieuw salarisgebouw, leren en ontwikkelen, jubilea, mantelzorg en verschillende andere arbeidsvoorwaarden. De bruto maandsalarissen worden per 1 augustus 2026 structureel verhoogd met 3,2%. Daarnaast ontvangen werknemers per 1 april 2027 een verhoging van € 100 bruto per maand voorafgaand aan de overgang naar een nieuw salarisgebouw. Per 1 januari 2028 volgt vervolgens nog een structurele salarisverhoging van 1%.

Belangrijke verbeteringen kort op een rij:

  • Per 1 april 2027 wordt een nieuw en toekomstbestendig salarisgebouw ingevoerd, met betere perspectieven voor werknemers in de lage en middenschalen. Ook vervalt de koppeling tussen de periodieke salarisverhoging en een lokale beoordelingsregeling volledig.
  • Het onderscheid tussen meeruren en overuren verdwijnt. Voltijders en deeltijders worden gelijk behandeld via een nieuwe regeling voor plusuren, inclusief een toeslag voor extra gewerkte uren.
  • Vanaf 2027 wordt 5 mei jaarlijks erkend als feestdag, waardoor werknemers niet verplicht kunnen worden om op die dag te werken.
  • Er komen extra afspraken over leren en ontwikkelen. Werkgevers nemen hiervoor vanaf 2028 een budget op van minimaal 2,5% van de loonsom. Daarnaast wordt gewerkt aan een driejaarlijkse loopbaancheck voor werknemers.
  • De jubileumregeling wordt aangepast. Werknemers krijgen eerder recht op een jubileumgratificatie en kunnen daarbij kiezen tussen een uitkering in geld of extra verlofuren.
  • De cao bevat daarnaast verbeterde afspraken over mantelzorg, een minimale stagevergoeding van € 375 bruto per maand bij een voltijdstage en een jaarlijkse Maand van de Vakbond om werknemers kennis te laten maken met het werk van de vakbonden.

Hoe nu verder?

Na de zomervakantie worden de afspraken uitgewerkt in definitieve cao-teksten. Ook worden de voorbereidingen getroffen voor de invoering van de verschillende nieuwe regelingen, waaronder het nieuwe salarisgebouw. Zodra hierover meer duidelijkheid is, informeren wij jullie opnieuw over de verdere uitwerking en de vervolgstappen.

Nogmaals dank voor jullie betrokkenheid en steun. Dankzij jullie stem ligt er nu een breed gedragen basis voor een nieuwe cao voor de Openbare Bibliotheken.

Mocht je vragen hebben over deze nieuwsbrief of iets anders willen delen, neem dan vooral contact met mij op.

De cao online

Je kunt alle info over de cao-onderhandelingen terugvinden op de cao-pagina. 

Maak je collega lid!

Een nieuw lid aanmelden gaat heel eenvoudig en je krijgt er zelf ook nog iets moois voor terug. Ga voor informatie en voorwaarden naar CNV leden werven.  
Ze kunnen ook zelf lid worden via www.cnv.nl/lid-worden/Word lid!

Rens van Hoogdalem-Braam
Bestuurder arbeidsvoorwaarden CNV
r.vanhoogdalem-braam@cnv.nl