Cao Beroepsgoederenvervoer; Algemeen Verbindend Verklaring eindelijk rond

Maandag 6 juli kwam het verlossende woord. De Algemeen Verbindend Verklaring, verder te vermelden als AVV, voor de CAO Beroepsgoederenvervoer over de weg en de verhuur van mobiele kranten is eindelijk rond. Er waren bedenkingen ingediend door een bedrijf. Deze zijn vervolgens grondig onderzocht. Het resultaat; bedenkingen zijn verworpen; AVV is afgegeven.

Wat houdt dat in; AVV

In beginsel sluiten partijen bij een bepaalde cao, gezamenlijk een cao af. Deze is in eerste instantie dan van toepassing voor de leden van de werkgeversorganisaties, in ons geval TLN en de VVT. Omdat partijen een gelijk speelveld willen, vraag je dan bij het ministerie AVV aan, zodat hij voor iedereen in de sector geldt. Dat heeft in ons geval even geduurd, maar is uiteindelijk toch afgegeven. We zullen het stuk als bijlage bijvoegen, zodat je een beeld kunt krijgen hoe zoiets verloopt, mocht je de tijd en moeite willen nemen om dit te lezen.

 

CNV en naleving 

Het nalevingsteam onderzoekt signalen van mogelijke cao-overtredingen en controleert of werkgevers hun verplichtingen uit de cao nakomen. Denk daarbij aan onderwerpen als loonbetaling, toeslagen, verlofaanspraken, uitbetaling vakantieloon en urenverantwoording. Een AVV vergroot daarbij het bereik van de cao en daarmee ook de mogelijkheid om naleving binnen de sector te bevorderen.

Naleving gaat niet alleen over het corrigeren van fouten. Het gaat vooral over het beschermen van arbeidsvoorwaarden en het bewaken van een gelijk speelveld. Werkgevers die de cao correct toepassen mogen niet worden benadeeld door bedrijven die dat niet doen. Daarom is de afgegeven AVV niet alleen belangrijk voor werknemers, maar ook voor werkgevers in de sector.

Het nalevingsteam blijft zich ook de komende periode inzetten voor een sector waarin dezelfde regels voor iedereen gelden. Want een cao heeft pas echt waarde als deze ook wordt nageleefd.








Hoe verder

Cao partijen in het beroepsgoederenvervoer evalueren de procedure zoals die nu verlopen is. We hopen dat we in de toekomst minder tijd nodig hebben om zo lang op de AVV te wachten. Dat houdt ook in dat we naar de werkingssfeer kijken. Hiervoor is een werkgroep ingericht. Daarnaast is er een werkgroep voor modernisering van de tekst van de cao. Tot slot is er een werkgroep die zich buigt over mogelijk nieuwe regelingen, zoals een regeling om eerder te stoppen met werken. Hierbij kijken we naar de regeling op zich en wat die mogelijk kost. Hierover in de toekomst meer, maar het stelt CNV wel voor een dilemma.

Dilemma

Vanuit de achterban komen verzoeken voor een 80-90-100 regeling of een variant hierop. Dit houdt in dat je 80% werkt, 90% loon ontvangt en 100% pensioen opbouwt. Het dilemma in onze sector is dat veel van de werknemers meer dan 40 uur werkt, gemiddeld zo rond de 50 uur, terwijl de arbeidsovereenkomst voor 40 uur is aangegaan. Omdat je van de basis uit moet gaan, zou het dan met 80-90-100 er op uit draaien dat je 32 uur werkt, je 36 uur krijgt betaald en over 40 uur pensioen opbouwt. En met de praktijk van gemiddeld 50 uur, lever je dan financieel heel veel in. Hierover denkt CNV na. Zodra hier meer over bekend is, laat CNV dat weten.

Overgang nieuw pensioenstelsel

Zoals wellicht bekend, maar CNV noemt het toch nog een keer, BPF Vervoer hoopt per 01-01-2027 over te gaan naar een nieuw pensioenstelsel. Het gaat te ver om dit hier allemaal te beschrijven. Voor informatie, check de site; We zijn op weg naar een nieuwe pensioenregeling | Pensioenfonds Vervoer. Dit komt van de site van BPF Vervoer:

Bij de start van de nieuwe pensioenregeling verdelen we het totale vermogen dat we beheren. Iedereen krijgt een eigen pensioenpot (deze pot noemen we ook wel ‘persoonlijk pensioenvermogen’). De pensioenpot waarmee je start, baseren op het pensioen dat je hebt opgebouwd. Zoals het er nu naar uitziet, is er bij de overstap dan nog geld over voor een compensatie. Deze compensatie is bedoeld voor oudere werknemers die naar verwachting nadeel hebben van de overstap. Belangrijk: deze werknemers moeten wel op het moment dat we overstappen naar de nieuwe regeling (naar verwachting 1 januari 2027) pensioen opbouwen bij Pensioenfonds Vervoer om in aanmerking te komen voor de compensatie. Voor nadere uitleg van de mogelijke compensatie; https://www.pfvervoer.nl/compensatie.

De tip vanuit CNV: Mocht je vrijwillig overwegen om over te stappen naar een andere sector, wacht daarmee tot duidelijk wordt hoe jouw compensatie er uit ziet. Je moet op de datum van overgang in de sector werken. Wacht dus met overstappen, zodat je maximaal gebruik kunt maken van de compensatie, mocht die op jouw situatie van toepassing zijn.

 

Pech, Zekerheid weg

Zoals je wellicht niet is ontgaan, voert CNV actie tegen het kabinet. Reden is dat men wil bezuinigen op WAO, WW en WIA. Op deze pagina lees je daar meer over, Pech, zekerheid weg! | Stop afbraak WW, WIA en AOW | CNV Het openbaar vervoer heeft hier breed actie voor gevoerd. Indien de plannen van het kabinet niet wijzigen gaat CNV door en vraagt daarbij ook steun vanuit onze sector. Besef, zonder onder staat alles stil. Laat dat dan ook maar merken op het moment dat het nodig is.

 






Tot Slot

Voor velen nadert de vakantie. CNV wenst je een fijne vakantie. CNV heeft het wel zo ingericht dat we als onderhandelaars en specialisten naleving ook in de zomer periode voor je klaar staan. We hopen dat je ons niet dringend nodig hebt, maar indien nodig, dan staat CNV klaar. 

Groet,

Bestuurders                                                     Naleving naleving-bgv@cnv.nl 

Roel van Dijk     r.vandijk@cnv.nl                    Linda Kleijwegt

Edwin Meijer     e.meijer@cnv.nl                     Britta Nicolasen