In de bijlage onderaan de pagina vind je het ondertekende akkoord. Hieronder zetten we op een rij wat er nu al geldt en wat er de komende maanden volgt.
Dit geldt nu al
- Bezetting op de lanes. Het uitgangspunt is minimaal twee vrouwelijke beveiligers per security lane, en daarmee ook minimaal twee mannelijke. Lukt dat tijdelijk niet door het rooster of de operatie? Dan moet het beveiligingsbedrijf zorgen voor aflossing of roulatie. Vrouwelijke beveiligers worden na maximaal één uur onafgebroken fouilleren gerouleerd. Kan dat niet? Dan gaat de lane dicht. Na een periode van fouilleren word je niet meteen op een andere lane opnieuw ingezet voor fouilleren, maar doe je minimaal 20 minuten ander werk. Onderling rouleren na maximaal 40 minuten fouilleren, zoals nu vaak gebeurt, blijft gewoon mogelijk.
- Toilet. Je hebt altijd recht op een sanitaire onderbreking als dat nodig is. Het verzoek moet binnen maximaal 15 minuten worden ingewilligd. Ben je na 15 minuten nog niet afgelost? Dan mag je met toestemming van je direct leidinggevende naar het toilet.
- Shiftleaders. Tot 1 januari 2027 blijft de shiftleaderbezetting zoals onder de oude uitvraag.
- Doorgang BIOD-sluizen. Op piekmomenten staat er extra capaciteit bij de sluizen tussen VF3 en VF4, zodat je sneller door bent en meer overhoudt van je pauze.
Dit volgt de komende weken en maanden
- Effectieve pauzes. De pauzeduur wordt altijd gerespecteerd. Kan dat door bijvoorbeeld een calamiteit niet? Dan haal je de gemiste pauzetijd later in dezelfde dienst in. Meld een vertraging direct bij de planning of de duty manager. Daarnaast worden de looptijden opnieuw nagelopen met een kaderlid erbij. Daarbij wordt ook gekeken naar het einde van de dienst en het moment van aflossing.
- 1 november: verlof. Uiterlijk 1 november liggen er duidelijke basisregels voor verlofaanvragen die voor alle drie de bedrijven gelden. Er wordt onder meer gekeken naar een jokerdag, naar het tegengaan van willekeur en naar een eerlijkere verdeling van vrij rond de feestdagen.
- 1 november: pilot fouilleren. Die dag wordt de pilot met een maximale fouilleertijd geëvalueerd. Daarbij wordt ook een maximum van 40 minuten fouilleren met minimaal 20 minuten ander werk onderzocht. TNO onderzoekt ook de maximale fouilleertijd, met aandacht voor fouilleren bij hitte. Het doel is om vóór de meivakantie 2027 een definitieve maximale fouilleertijd vast te leggen.
- 30 november: parttimers. De bedrijven brengen in kaart welke parttimers nog niet naar rato diensten draaien. Met deze collega's worden uiterlijk 30 november maatwerkafspraken gemaakt. Vóór 1 januari 2027 wordt afgesproken wanneer en onder welke voorwaarden in 2027 het recht op naar rato inroosteren ingaat. Het uitgangspunt is dat je diensten draait naar rato van de lengte van de dienstverband als je dat wilt.
- 1 december: hersteltijd. Heb je vijf dagen achter elkaar gewerkt? Dan heb je recht op minimaal twee aaneengesloten vrije dagen (48 uur). Meer dagen achter elkaar werken kan alleen in overleg met jou.
- Vóór het einde van het jaar: hitte. We praten mee over het hitteprotocol, met in elk geval aandacht voor objectieve meetwaarden en extra rustmomenten. Aanpassingen moeten vóór de meivakantie 2027 zijn doorgevoerd. Ventilatoren, extra waterpunten en vriezers met ijsjes staan voortaan elke zomer klaar, van 1 april tot en met 30 september. Ook wordt gekeken naar een pilot met kleding die beter draagbaar is bij warmte.
- Vóór 1 januari 2027: shiftleaders. Er komt een nieuw aansturingsmodel. Shiftleaders, vakbonden en SO's worden daarbij betrokken.
Begeleidingscommissie: wij houden een vinger aan de pols
Er komt een begeleidingscommissie met vertegenwoordigers van de vakbonden, de beveiligingsbedrijven en Schiphol. Die commissie gaat bewaken of de afspraken worden nagekomen en of deadlines worden gehaald. Ook wordt de commissie een meldpunt voor beveiligers die merken dat dat niet gebeurt. Over de precieze samenstelling en werkwijze worden nu nog afspraken gemaakt. Zodra het meldpunt open is, laten we je weten hoe je er een melding doet.
Tot die tijd: merk je dat afspraken niet worden nageleefd? Meld het bij een van onze kaderleden of direct bij ons. Juist jullie signalen hebben we nodig om de afspraken af te dwingen.
Uitnodiging: stel je vragen op woensdag 7 oktober
Niet iedereen kon bij de ledenbijeenkomsten zijn. Daarom organiseren we een online vragenuur over het akkoord. Je kunt met je vragen terecht op woensdag 7 oktober om 19:00 uur via deze link: https://teams.microsoft.com/meet/3226621618292746?p=VjRjSiHDlMLzRC3NXO
Als het nodig is, zullen we later nog een online vragenuur organiseren.
Heb je vooraf vragen? Mail ze dan naar e.honkoop@cnv.nl met in de header/onderwerp van je mail duidelijk de tekst "VRAAG SCHIPHOLAKKOORD 2026", dan verdwijnt je mail niet tussen alle andere mails en kunnen we deze sneller beantwoorden.
Erik Honkoop (e.honkoop@cnv.nl)
Onderhandelaar voor vakbond CNV in de Particuliere Beveiliging