Reiskostenvergoeding naar 25 cent
Een ander belangrijk speerpunt is de reiskostenvergoeding. CNV wil dat werknemers minimaal 25 cent per kilometer krijgen.
‘Tweederde van de werkenden is afhankelijk van de auto om op het werk te komen. 4 op de 5 legt steeds meer toe op hun reiskosten. 40% kan moeilijker rondkomen door de hoge brandstofprijzen,’ stelt Van den Heuvel. ‘Slechts 5% van de werkenden krijgt nu 25 cent per kilometer. Dat is veel te weinig. Wij willen dat de nieuwe onbelaste vergoeding van 25 cent ook daadwerkelijk de norm wordt in cao’s. Je gaat naar je werk om geld te verdienen, niet om geld te betalen.’
Werk, privé en zorg
CNV wil daarnaast inzetten op afspraken voor de combinatie van werk, privé en zorgtaken. ‘Steeds meer mensen jongleren tussen een hoge werkdruk en zorgtaken voor jonge kinderen en oudere ouders. Dat is voor veel werkenden nauwelijks meer vol te houden en dat zien we ook in de hoge verzuimcijfers,’ aldus Van den Heuvel.
CNV wil daarom goede afspraken over mantelzorg, 100% doorbetaald ouderschapsverlof en maatwerk voor werknemers die tijdelijk in de knel komen. ‘Gezond werken begint niet bij een bedrijfsarts als iemand al is uitgevallen. Het begint aan de cao-tafel, met goede afspraken over werk en privé. Daar willen wij komend seizoen werk van maken.’